Wykorzystanie roślin w walce ze smogiem

Smog nie jest zjawiskiem naturalnym. Jednak można sobie z nim radzić naturalnymi sposobami.

Sposoby na smog w mieście

Oczywistym jest to, aby w walce ze smogiem postawić na zmniejszenie ilości poruszających się samochodów. W zamian za to należy postawić na komunikację miejską lub zacząć popularyzacje miejskich rowerów lub hulajnóg. Warto postawić również naturalne rozwiązania.

Przede wszystkim należy w jak największym stopniu zwiększyć ilość terenów zielonych w centrum miasta. Chodzi tutaj zarówno o większą ilość parków ale również sadzenie krzewów i drzew wokół osiedli i przy najbardziej ruchliwych obszarach miast.

Jakie drzewa najlepiej sadzić?

Jeśli chodzi o miasto, to najlepszym wyborem będą drzewa liściaste. Spośród nich warto wybierać przede wszystkim te szybko rosnące oraz długowieczne gatunki. Do roślin o największych właściwościach oczyszczających powietrza należą: brzoza, lipa oraz jarząb. Liście lipy, lepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza od liści drzew iglastych. Jednak i tutaj można znaleźć wyjątki. Jakie?

Wśród drzew iglastych, które dobrze radzą sobie z powstałymi w mieście zanieczyszczeniami można wymienić np. cis pospolity czy też sosnę czarną. Dodatkowymi zaletami drzew będzie pomoc w ochładzaniu oraz nawilżaniu powietrza, które w miastach mocno nagrzewa się od asfaltu. Nie zapominając równocześnie, że otaczanie się zielenią jest dobre dla zdrowia psychicznego człowieka, kolor zielony oraz szum liści lipy działa relaksująco na ludzi.