Czym charakteryzuje się krwiściąg lekarski?

Krwiściąg lekarski jest wieloletnią rośliną, którą bez żadnego większego problemu można spotkać na polskich łąkach. Roślina może pochwalić się wieloma walorami dekoracyjnymi, ale uprawia się ją i pozyskuje głównie w celach leczniczych. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą nieco bliżej zapoznać się z krwiściągiem lekarskim.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że krwiściąg lekarski nie jest objęty ochroną gatunkową, dzięki czemu można go zbierać nie tylko z własnego ogrodu, ale również ze stanowisk naturalnych. Roślina tworzy dość grube kłącza, z których to wyrastają liczne łodygi. Warto zaznaczyć, że roślina ma bardzo zróżnicowaną wysokość (od 30 do nawet 150 cm). W Polsce krwiściąg kwitnie od połowy czerwca do września. Kwiaty wyróżniają się ciemną barwą, a owocem jest niełupka. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to roślina miododajna, dlatego też jest niesłychanie cenna dla zapylaczy. Roślina jest głównym pokarmem błonkówek i larw motyli.

Jakie wymagania do uprawiania?

Według specjalistów krwiściąg lekarski powinien być uprawiany przede wszystkim na stanowiskach słonecznych albo lekko zacienionych. Roślina osiąga największe rozmiary przede wszystkim na żyznych, przepuszczalnych i dość wilgotnych terenach. Krwiściąg jest rośliną mrozoodporną, dlatego też w chłodniejsze dni nie wymaga okrywania. Krwiściąg lekarski rozmnaża się wiosną poprzez wysiew nasion albo ich podział. Sporym atutem rośliny jest to, że nie wymaga ona żadnych większych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie suszy pamiętać należy jedynie o systematycznym podlewaniu.