Zastosowanie naturalnej mirry

Mirra jest powszechnie znanym symbolem w religii chrześcijańskiej. To jeden z darów, obok kadzidła i złota przyniesionych Jezusowi przez Trzech Króli. Do dziś jest używana w liturgii kościoła katolickiego. Mało jednak kto wie, że mirra ma wiele cennych właściwości.

Czym jest mirra?

To żywica pochodząca z krzewu balsamowca występującego na terenie Afryki i Półwyspu Arabskiego. Wypływa z niego naturalnie i skrapla się na korze w postaci małych kryształków. Z wyglądu przypomina nasze małe polskie bursztyny. 

W celach komercyjnych przyśpiesza się wyciek mirry poprzez nacinanie kory balsamowców, jednak żywica uzyskana w ten sposób ma mniejsze właściwości. 

Właściwości lecznicze mirry

W starożytności mirra używana była głównie do balsamowania ciał (balsamowiec). Dzięki jej właściwościom ciało ludzkie przez dłuższy czas po śmierci skutecznie opierało się procesom rozkładowym.
Mirra ma jednak znacznie więcej właściwości, przede wszystkim przeciwbólowych. Mirra jako przyprawa dodawana była do wina dla skazańców, jej właściwości zmniejszały cierpienie.

Obecnie stosowana jest głównie jako środek antyseptyczny dodawany do kosmetyków jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej).

Jej właściwości przeciwbólowe wykorzystywane są w maściach i żelach stosowanych przy skręceniach stawów, stłuczeniach. 

Olejek mirrowy ma przyjemny korzenny zapach. Zastosowanie ma przede wszystkim w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, grzybiczych. Stosowany jest również w kosmetykach opóźniających procesy starzenia się.